Dlaczego ludzie nurkują, jak zostać nurkiem i co daje nurkowanie

Pracuję w bazie nurkowej w Hurghadzie (Egipt) od 2005 roku. Setkom osób pomogłam nauczyć się nurkować (prowadząc kursy nurkowania OWD), kolejnym setkom nurków pokazałam jak rozwinąć ich umiejętności nurkowe (podczas kursów AOWD lub specjalizacji nurkowych) a z kolejnymi po prostu nurkowałam w Hurghadzie – pokazując im bogactwo raf koralowych w Morzu Czerwonym. Zawsze zastanawiałam się nad tym:

Dlaczego ludzie nurkują, jak zostać nurkiem i co daje nurkowanieDlaczego ludzie nurkują?

Zapewne odpowiedzi jest tyle ile nurkujących osób. Jedyną odpowiedzią, której jestem pewna to moja własna motywacja do zrobienia pierwszego kursu nurkowania. Zaczęło się w roku 1996 w Chorwacji. Po raz pierwszy spróbowałam snorklingu czyli pływania z maską, fajką i płetwami. Na samym pływaniu po powierzchni wody się nie skończyło – próbowałam zanurzyć się coraz głębiej. Na szczęście wiedziałam w jaki sposób wyrównywać ciśnienie pod wodą więc próby freedivingu były udane – jedyne co mi przeszkadzało to to, że co chwilę musiałam wynurzać się by zaczerpnąć oddech. I tu odkrycie – przecież można zostać dłużej pod wodą – wystarczy nauczyć się nurkować! Nie muszę dodawać, że po powrocie z wakacji natychmiast zapisałam się na kurs nurkowania.

Inne osoby „zarażają” się pasją do nurkowania, bo lubią wodę, przyrodę, mają znajomych którzy ciekawie opowiadają im o nurkowaniu. Inne chcą przełamać swoje lęki i coś sobie udowodnić (osobiście nie mam wielkiego przekonania do tego typu motywacji). Spore grono nurków to te osoby, które na wakacjach w egzotycznych krajach, spróbowały nurkowania na intro i odkryły, że nurkowanie jest łatwe i postanowiły kontynuować przygodę.

Inną grupą nurkującą są osoby niepełnosprawne, zwłaszcza mające problemy z poruszaniem się. Moje niewielkie doświadczenie wyniesione ze wspólnych nurkowań mówi mi, że osoby te czują się pod wodą wolne, swobodne i nie doświadczają barier jakie spotykają je na powierzchni.

Jeden z moich kursantów to zapalony akwarysta. Obecnie realizuje się w fotografii podwodnej w różnych zakątkach świata.

Jak zostać nurkiem?

Bardzo łatwo. Wystarczy ukończyć kurs nurkowania OWD. Gdzie się szkolić, jak wybrać centrum lub szkołę nurkową, z którym instruktorem nurkowania zrobić swój pierwszy kurs to temat na osobną dyskusję. Na początek wystarczy zastanowić się nad odpowiedziami na pytania:

  • Czy lubisz wodę?
  • Czy umiesz pływać?
  • Czy podoba Ci się pomysł przebywania pod wodą?

Jeśli odpowiadasz tak – to czas przejść do działania i zapisać się na kurs nurkowania OWD. Krok po kroku nauczysz się teorii, wykonasz ćwiczenia pod wodą i zaczniesz nurkować na wodach otwartych. Podczas kursu nurkowania dowiesz się jak dobrać i dopasować sprzęt nurkowy – dzięki temu, po ukończeniu kursu OWD, będziesz mógł zacząć kompletować swój własny sprzęt nurkowy. Jeżeli zechcesz z tym poczekać – nie ma problemu – większość baz nurkowych oferuje wypożyczenie sprzętu nurkowego.

Co daje nurkowanie?

Dla wielu osób nurkowanie staje się pasją na całe życie. Nurkują całe rodziny ale też pojedyncze osoby, które na wyprawach nurkowych poznają innych nurków. Nie musisz mieć partnera nurkowego – w każdym centrum nurkowym poznasz inne nurkujące osoby.

Myśląc o nurkowaniu zawsze pojawia mi się myśl o wolności. Przebywając pod wodą czujemy się lekko i swobodnie (oczywiście, kiedy już umiemy nurkować). Nurkowanie to sposób na relaksowanie się a zanurzenie pod wodą sprawia, że zapominamy o codzienności.

Dla wielu nurków nurkowanie to podziwianie przyrody. Rafy koralowe w Hurghadzie to: miękkie i twarde korale, różne gatunki ryb, ślimaki, ośmiornice, kalmary, żółwie i delfiny – to wszystko możemy spotkać i obejrzeć. Życie na rafie zmienia się – pojawiają się młode osobniki, o różnych porach roku przypływają inne gatunki ryb więc nawet nurkując na tych samych miejscach nurkowych w Hurghadzie mamy możliwość doświadczenia nowych wrażeń.

Inne osoby zainteresowane są nurkowaniem na wrakach, w jaskiniach lub nurkowaniem głębokim. Każdy, kto nurkuje może znaleźć swoją własną pasję.

Jeśli myślisz o nurkowaniu to nie zastanawiaj się dłużej. Zapisz się na kurs nurkowania OWD w polskiej bazie nurkowej w Hurghadzie i zacznij nurkować. Ta pasja połączyła wielu ludzi – stań się częścią społeczności nurkowej. W centrum nurkowym w Hurghadzie jesteśmy cały rok – to tylko cztery godziny lotu samolotem…

Autor artykułu: Ewa Krawiec,