Kremy do opalania i rafy koralowe

Czy nurkowie nieświadomie mogą przyczynić się do obumierania raf koralowych?

kosmetyki, filtry UV, koralowce, rafa koralowa, kremy do opalania, Egipt, HurghadaKremy do opalania, filtry UV w kremach przeciwsłonecznych wpływają niekorzystnie na rafy koralowe i powodują obumieranie koralowców.

Nurkowie nieświadomie, używając ochrony przeciwsłonecznej, mogą negatywnie wpływać na podwodne środowisko Morza Czerwonego.


Koralowce obumierają z powodu kremów do opalania

Wyobraź sobie, że 1 kropla pewnego związku - wpuszczona do zbiornika odpowiadającemu wielkości 6,5 basenów olimpijskich - jest groźna dla koralowców.

Ten związek to: oksybenzon (inna nazwa: beznofenon-3)

Jest to związek, który pochłania promienie ultrafioletowe. Jego popularność wynika z niskiej ceny produkcji. Jest szeroko stosowany w kremach do opalania, mleczkach balsamach oraz w odzieży z filtrem kosmetycznym. Nurkowie używający tych kosmetyków wprowadzają oksybenzon do środowiska wodnego. 


Szkodliwe działanie składników kremów do opalania

Oksybenzon działa niekorzystnie na kilka sposobów:
  • koralowce są wrażliwsze na blaknięcie
  • uszkadza materiał genetyczny koralowców, przez co zmniejsza się populacja koralowców 
  • ginięcie koralowców z powodu zasklepiania się w rafie
  • deformowanie i nadmierny wzrost polipa

Badania dotyczące wpływu składników kremów do opalania prowadzono na Wyspach Dziewiczych. Według raportu oksybenzon wypływa niekorzystnie na plankton i niektóre ryby, powodując trudności w rozmnażaniu się. 


Chroniąc siebie - szkodzimy koralowcom

Inne substancje, które mogą znajdować się w kremach do opalania, a które również niekorzystnie wpływają na środowisko wodne:

Enzacamene - filtr UV (UV B) - odpowiada za utlenianie wody. Powstały nadtlenek wodoru (woda utleniona) działa niekorzystnie między innymi na małże i jeżowce.

Filtry mineralne - nanocząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku cynku - mogą przenikać do organizmów wodnych powodując mniejszą odporność na trudniejsze warunki co utrudnia gatunkom przetrwanie.

Z badań Haereticus Environmental Laboratory wynika, że każdego roku na świecie do raf koralowych przenika 14 ton niebezpiecznych substancji pochodzących z kremów do opalania. Prawdopodobne Hawaje pierwsze zabronią sprzedaży kosmetyków zawierających oksybenzon i oktokarboksyl.


Jak chroniąc siebie nie szkodzić rafie koralowej 

Można stosować krem hypoalergiczny (czyli dla osób z alergiami i wrażliwą skórą) zawierający naturalny olejek buriti (wytłaczany na zimno z palmy winnej - Mauritia flexuosa ) z linii Anthyllis. Producentrm jest włoska firma Pierpaoli, która do produkcji używa składników pochodzących z ekologicznych upraw. Gdzie można kupić krem - podrzucam link do pierwszej pozycji wyszukiwania w Google.

Innym rozwiązaniem dla nurków może być unikanie słońca lub stosowanie ochrony w postaci odzieży

Być może nurkowie nie stanowią największej grupy zanieczyszczającej środowisko wodne kremami przeciwsłonecznymi - przecież spędzamy czas pod wodą - ale będziemy pierwszymi, którzy ten niekorzystny wpływ zaobserwują podczas nurkowań na rafach koralowych. 

Jeśli zmiana kremu do opalania na inny może pomóc rafom koralowym - to nie ma co się zastanawiać - po prostu zmieńmy go i już!Autor artykułu: Ewa Krawiec,