Nurkowanie Hurghada

 

Ogólne informacje o mieście Hurghada, Egipt

Hurghada w Egipcie nad Morzem Czerwonym to miasto turystyczne. Ale zanim zaistniało jako mekka nurków było rybacką osadą.

Hurghada Marina Historia głosi, że powstało jako zaplecze dla Brytyjczyków, którzy szukali źródeł ropy naftowej. Na początku lat 80tych Hurghada zaczęła rozwijać się jako miasto turystyczne – po porozumieniu izraelsko (reprezentowanym przez Menachema Begima) – egipskim (reprezentowanym przez Anwara Sadata) zawartym w Campe David . Porozumienie zostało zawarte w Białym Domu w obecności prezydenta USA – Jimmy’ego Cartera. Rozmowy doprowadziły do zawarcia traktatu pokojowego między obydwoma krajami (Izraelem i Egiptem) w roku 1979.

Hurghada - położenie

Hurghada znajduje się około 500 kilometrów na południe od Kairu – stolicy Egiptu, Miasto rozciągnięte jest wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego na około 40-50 kilometrów i ciągle się rozbudowuje. Powstają nowe hotele i dzielnice mieszkalne. Hurghada jest popularnym kierunkiem wypraw dla nurków, gdyż w pobliżu znajduje się wiele raf koralowych.

Z baz nurkowych w Hurghadzie dostępnych dla nurków jest około 40 miejsc nurkowych o różnym stopniu trudności. Znajdują się tu zatopione łodzie (wraki), rafy z głębokimi ścianami (drop-off), płytkie miejsca nurkowe odpowiednie podczas kursów OWD i dla początkujących nurków. Na wielu miejscach można robić dryfty (nurkowania w prądzie) co zwiększa atrakcyjność nurkowań i pozwala na zwiedzanie większej części rafy koralowej.

Dzielnice Hurghady

Dahar

Najstarsza dzielnica Hurghady, położona w północnej części miasta. Znajdują się tu bazar, duży targ warzywny, dworzec autobusowy i poczta oraz Kościół Koptyjski.

Sakkala

Dzielnica nowsza niż Dahar. Uznawana jest za centrum Hurghady. Znajdziemy tu Nową Marinę i niedawno odnowioną i przebudowaną Sherry Street – obydwa miejsca są popularne wśród turystów i mieszkańców. W pobliżu targu rybnego jest wiele restauracji oferujących świeże owoce morza (na przykład El Mina). W centrum Sakkali znajdziemy wiele pubów i restauracji: Acropolis, For You, Bombay i Moby Dick.

Village Road

Najnowsza część Hurghady, rozciąga się na południe i stale się rozbudowuje. Znajdują się tu najnowsze resorty hotelowe. Część zamknięta dla ruchu publicznego transportu zwana jest Mamshą. Znajdziemy tu między innymi Hard Rock Cafe.

Na północ od Hurghady położona jest El Gouna a na południu znajdują się Sahl Hasheesh i Makadi. Około 60 kilometrów na południe od Hurghady położona jest Safaga.

Klimat w Hurghadzie

Panuje tu klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Opady deszczu występują raz na kilka lat i są bardzo skąpe.

Tabelka z temperaturami wody i powietrza:

Miesiąc I II III IV V VI
Powietrze 22°C 22°C 26°C 30°C 34°C 38°C
Woda 22°C 22°C 23°C 24°C 25°C 26°C
Miesiąc VII VIII IX X XI XII
Powietrze 40°C 41°C 37°C 34°C 29°C 26°C
Woda 27°C 29°C 28°C 26°C 25°C 24°C

Hurghada jest punktem, z którego na jednodniową wycieczkę można pojechać do Kairu lub Luksoru.

Gwarantowana słoneczna pogoda, piaszczyste plaże, bogactwo raf koralowych i luksusowe hotele sprawiają, że Hurghada jest popularnym kierunkiem turystycznym. Różnorodność miejsc nurkowych sprawia, że wielu nurków powraca tu na swoje nurkowe wakacje.

Autor artykułu: Ewa Krawiec,

http://kursnurkowaniahurghada.com/miasto-hurghada-egipt.aspx