Nurkowania dla doświadczonych nurków w Hurghadzie

Kurs nurkowania OWD HurghadaDuża część wybrzeża Hurghady jest osłanięta przez wyspy: Mały i Duży Giftun (Small i Big Giftun). Stanowią one naturalną barierę chroniącą przed falami i prądami morskimi. Morze między lądem a wyspami jest spokojniejsze (co widać zwłaszcza w wietrzne dni) i płytsze.

Zewnętrzne, północno-wschodnie ściany Małego i Dużego Giftunu a także Abu Ramada są wystawione na fale i prądy morskie płynące z otwartego morza, a ściany wysp opadają do wielkich głębokości.

Oto kilka bardzo ciekawych miejsc nurkowych w Hurghadzie

Nie są one zbyt często odwiedzane. Dlaczego? Jednym, ale nie głównym powodem jest to, że na tych rafach nie ma możliwości zacumowania łodzi, nawet w dobrą czyli bezwietrzną pogodę. Łodzie w Egipcie cumują w ten sposób, że wiążą swoje liny do gotowych stanowisk cumowniczych, które są na południowych częściach raf. Wiatr z północy odpycha łodzie co nie pozwala im wpaść na rafę. Na tych rafach prąd i ewentualny wiatr popychałby łodzie na rafę. Większości centrów nurkowych z Hurghady, które zabierają dużo osób o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach nurkowych, nie pływa na te miejsce nurkowe, gdyż jedynym rozwiązaniem na zanurkowanie jest dryft (nurkowanie w prądzie).

Co sprawia, że te miejsca nurkowe są atrakcyjne? Odpowiedź jest prosta: prąd, który przynosi składniki odżywcze. Ściany są porośnięte ogrodami gorgonii, miękkimi i twardymi koralowcami. W takich miejscach mamy szansę zaobserwować drapieżne ryby takie jak tuńczyki, barakudy i rekiny.

Rano, po wypłynięciu łodzią, nurkowie przygotowują sprzęt nurkowy a po dotarciu na miejsce (co trwa nieco ponad godzinę) wyskakują z łodzi na dryft. Nurkowie płyną wzdłuż ściany, popychani prądem. Pod koniec nurkowania sygnalizują boją swoje miejsce, odpływają od ściany rafy na otwarte morze skąd zabiera ich łódź.

Nurkowania w Hurghadzie dla doświadczonych nurków

Nurkowania w Hurghadzie dla doświadczonych nurkówPrzy wyspie Duży Giftun znajduje się miejsce nurkowe Shaab Pinky. Nurkowanie zaczyna się nad głęboką ścianą wzdłuż której nurków niesie prąd. Ściana powinna być cały czas po lewej stronie nurkującej grupy. Nurkowanie kończy się nad przepięknym płytkim plato. Przy Małym Giftunie możemy zanurkować na Fandirze – początkowo nad plato na głębokości około 30 metrów – później przechodzącym w głębokie ściany opadające do wielkich głębokości. Przy wyspie Abu Ramada znajduje się miejsce nurkowe North Abu Ramada  gdzie znajduje się głębokie plato, z którego opadają ściany do jeszcze większych głębokości. Nurkowanie zaczyna się nad plato a później kontynuowane jest na mniejszej głębokości wzdłuż ściany wyspy.

Z miejsc tych jest niedaleko do innych głębokich miejsc nurkowych w Hurghadzie, na których jest możliwość zacumowania łodzi nurkowej. Przy Dużym Giftunie: Hamda (nazywana też Stone Beach), przy Małym Giftunie: Erg Somaya i dalej Police Station (lub po prostu Small Giftun). Przy wyspie Abu Ramada: Shaab Ayman, Erg Abu Ramada i Cave Abu Ramada.

Im większe doświadczenie i umiejętności nurkowe tym większa szansa na nurkowanie w wymagających i bardzo ciekawych miejscach nurkowych.

Autor artykułu: Pavla Charousková, tłumaczenie: Ewa Krawiec,